AktualnościZ życia szkoły 2021/2022

Dnia 4 czerwca 2022 uczniowie naszego zespołu szkół, wraz z uczniami III i VI Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni pod opieką Ks. Adama Dzionka i pani Doroty Dźwig uczestniczyli w Ogólnopolskim Spotkaniu Młodych Lednica 2000 organizowanym co roku od 26 lat, zrzeszającym katolicką młodzież z całej Polski, a także zagranicy. Całe wydarzenie odbywa się na Polach Lednickich, które leżą nad jeziorem Lednica gdzie według historyków na jednej z wysp miał miejsce Chrzest Polski. Na wzgórzu znajduje się charakterystyczna ryba, czyli Brama Trzeciego Tysiąclecia. Początkowym zadaniem Lednicy było wprowadzenie chrześcijan w Polsce w trzecie millenium, a pomysłodawca spotkania dominikanin Jan Góra nie planował ich więcej. Motywem przewodnim tegorocznego edycji było hasło „Na Krańce Świata”.

Z Gdyni autokar z uczniami wyruszył o godzinie 8:45. Podróż trwała około 4 godziny. Podczas niej młodzież zaczęła się odpowiednio przygotowywać do spotkania śpiewając piosenki związane ze spotkaniem Lednickim. Około godziny 14 wycieczka dotarła do swojego sektora na polu. Niezbędnym wyposażeniem każdego uczestnika było nakrycie głowy, momentami nawet krem z filtrem UV i duża ilość wody do picia, a było to spowodowane piękną, słoneczną i upalną pogodą panującą wówczas w Lednicy.

Wydarzenie przebiegło w świetnej atmosferze. Można było wysłuchać różnych konferencji w tym m.in. Jana Meli, który opowiedział o swoim doświadczeniu w wierze i życiu z niepełnosprawnościami. Przekonywał młodych o tym, że słabości istnieją tylko w naszej głowie. Następnie Grupa Akrobacyjna Żelazny wykonała piękny pokaz lotniczy nad Polami Lednickimi. W przerwach pomiędzy zaplanowanymi konferencjami uczniowie mogli wykazać się swoimi umiejętnościami taneczno-wokalnymi. Podczas całego wydarzenia każdy uczestnik mógł skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania.

Kulminacyjnym punktem Lednicy była Msza Święta z kazaniem arcybiskupa Grzegorza Rysia, który tłumaczył młodym, że krańce świata nie jest to już pojęcie geograficzne, a wbrew pozorom mogą być to bliskie nam w życiu sprawy. W trakcie Eucharystii rozpętała się burza, co spowodowało kilka zmian organizacyjnych. Szczęśliwie ominęła Pola Lednickie i Msza mogła trwać dalej.

Wydarzenie zakończyło się o północy tradycyjnym przejściem przez Rybę (Bramę Trzeciego Tysiąclecia). Około godziny 6 po podróży powrotnej uczniowie zmęczeni, ale zadowoleni bezpiecznie powrócili do domów.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ