AktualnościLiceum - wiadomości

W piątek 19-04-2024 r. uczniowie z klasy I M i II M brali udział w warsztatach laboratoryjnych z zakresu biologii i zdrowia zorganizowanych dla naszej młodzieży w Uniwersytecie WSB Merito w Gdańsku.

Mieliśmy okazję odbycia cyklu zajęć wg harmonogramu jak poniżej:

Adrianna Kilikowska, Dziekan Wydziału Zdrowia – „Bliskie spotkania z cząsteczką – warsztaty izolacji DNA.

Anna Mikosik- Roczyńska – „Jak dbać o układ odpornościowy?”,

Marta Wilczak, kosmetolog – „Sprawdź stan swojej skóry. Badanie obrazowe i komputerowe skóry”,

Agata Wasilewska, fizjoterapeutka – „Kinesiotaping jako apteczka pierwszej pomocy dla mięśni w domu”

Dalia Woźnica, fizjoterapeutka – „Fizjoterapia- zawód przyszłości”.

 

Mieliśmy okazję zapoznać się z wieloma ciekawymi prezentacjami. Do szczególnych, bo prowadzonych w specjalistycznych laboratoriach należały zajęcia z kosmetologii oraz fizjoterapii.

Kosmetologia, kosmetyka lekarska to dział dermatologii zajmujący się badaniem, opisywaniem, leczeniem i pielęgnowaniem skóry (szczególnie dotkniętej chorobą lub defektem) oraz włosów, paznokci. Kosmetologia związana jest z higieną życia i odżywiania, metodami farmakologicznymi, fizykoterapeutycznymi a nawet chirurgią plastyczną. Mieliśmy okazję własnoręcznie przeprowadzić ogląd skóry za pomocą lampy Wooda. Działanie opiera się na zjawisku fluorescencji. Jest to lampa kwarcowa ze specjalnym filtrem, emitującym promieniowanie ultrafioletowe UV o paśmie przepustowości od 320 do 400nm. Stosuje się ją przede wszystkim do diagnostyki dermatologicznej i kosmetologicznej. Analizę różnicy fluorescencji stosuje się w rozpoznaniu stanów skóry.

 

Fizjoterapia to nauka medyczna zajmująca się utrzymywaniem, rozwijaniem i przywracaniem sprawności układu ruchowego człowieka. W Polsce fizjoterapeuta jest samodzielnym zawodem medycznym, zaś jego prawa i obowiązki zawodowe są regulowane zapisami Ustawy z dnia 25 września 2015 r. o zawodzie fizjoterapeuty.

Dzisiejsze pojęcia „fizjoterapia” i „fizjoterapeuta” jeszcze 10 lat temu były popularnie zastępowane w terminologii medycznej oraz codziennym języku słowami  „rehabilitacja” oraz „rehabilitant”.  Dziś wygląda to już jednak inaczej – nasz język został dopasowany do światowych terminologii, gdzie fizjoterapia jest jedną ze składowych rehabilitacji medycznej. Rehabilitacja medyczna oznacza zaś całość działań mających na celu przywrócenie sprawności człowiekowi (oprócz fizjoterapii jej składowymi są np. terapia psychologiczna, neurologiczna, czy kardiologiczna).

   Do szczególnej części zajęć należało „obklejanie się” w ramach poznania technik taśmami do kinesiotapingu, powszechnie znanej jako „tejp”.

Taśma została stworzona z wyjątkowej tkaniny bawełnianej, cechującej się doskonałą lepkością kleju , a plastry precyzyjnie zaprojektowane tak, aby zapewnić elastyczność zbliżoną do naturalnej elastyczności skóry. Umożliwiaja to, mimo zastosowania, swobodny i pełen zakres ruchów podczas wszelkich aktywności fizycznych.

Kinesiotaping oferuje wiele korzyści, w tym lepsze odżywienie tkanek i szybszą regenerację. Ulepszenie biomechaniki ruchu, Stanowi skuteczny element terapii rehabilitacyjnej i prewencję urazów poprzez wzmacnianie stabilności stawów i mięśni. Stanowi też efektywne wsparcie w łagodzeniu bólu przewlekłego.

Zajęcia były nie tylko bardzo ciekawe, ale też dały możliwość poznania rzeczy w działaniu! A to w nauce jest zawsze najciekawsze 🙂