AktualnościLiceum - wiadomości
W środę  Klasa 4P była z ostatnią wizytą w laboratorium fizyki na Wydziale Mechanicznym Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Być może, niektórzy z naszych uczniów zostaną już niebawem studentami na UM. Czas pokaże.

Tym razem przedmiotem badań  było promieniowanie gamma.Dokładnie tak jak światło, promieniowanie gamma rozchodzi się z prędkością światła.

Ma o wiele większy zasięg w środowisku niż promieniowanie alfa czy beta o tej samej energii. W przeciwieństwie do posiadających masę cząstek alfa lub beta, promieniowania gamma nie można zatrzymać. Foton gamma może:

  • „wypaść” z wiązki, przekazując całą swoją energię elektronom atomów ośrodka – jest to zjawisko fotoelektryczne,
  • może stracić część energii w zderzeniach z elektronami ośrodka, lecąc dalej ze zmniejszona energią – jest to zjawisko rozproszenia (Comptona),
  • może „znikać” z wiązki, wytwarzając parę elektron-pozyton”.

Do ochrony przed promieniowaniem gamma potrzebne są – zależnie od jego energii – osłony ołowiowe o grubości co najmniej 20 centymetrów albo ściany betonowe o grubości co najmniej jednego metra.

Promieniowanie gamma jest wykorzystywane na przykład w leczeniu raka. Poza tym w wielu krajach jest stosowane do konserwacji żywności.

Nasi uczniowie w bezpiecznych warunkach na symulatorze promieniowania gamma przeprowadzili swoje doświadczenia i bogaci w nową wiedzę pomyślnie ukończyli laboratoria na UM.