Katolickie Liceum OgólnokształcąceLiceum - wiadomości

W piątek 27.10.2023 w PPNT Gdynia uczniowie z grupy medycznej z klasy maturalnej oraz członkowie Koła Pasjonatów Biologii z klas młodszych mieli okazję wysłuchać wykładu „Neurologiczna prawda o kłamstwie (czyli jak kłamie mózg)” – prof. Wojciecha Glaca.

Prof. Wojciech Glac pracuje w Katedrze Fizjologii Zwierząt i Człowieka na Wydziale Biologii UG, gdzie zgłębia tajemnice mózgu. W br. został dyrektorem Centrum Popularyzacji Nauki. Zadaniem CPN jest koordynowanie działań popularyzujących naukę na uczelni, jak i stworzenie sieci kontaktów między wydziałami. Jednocześnie jednostka służy pomocą i ekspertyzą dla naukowców, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z popularyzacją. Prof. Wojciech Glac w 2019 roku został laureatem konkursu „Popularyzator Nauki” w kategorii „Naukowiec” Wśród jego działań popularyzatorskich warto wymienić „Dni Mózgu” na Wydziale Biologii, czy grę planszową „Infekcja”, w której można obronić organizm zakażony koronawirusem.

Niezależnie od wykładu nasi uczniowie mogli uczestniczyć w wysłuchaniu prezentacji wyników studenckich zespołów badawczych realizowanych w ramach projektu InnovaBio Pomorze.

InnovaBio Pomorze to wyjątkowy program stworzony z myślą o studentach nauk przyrodniczych. Uczestnicy biorą czynny udział w projektach badawczo-rozwojowych, przekazywanych im przez firmy z sektora Life Science. Projekty są realizowane w Bio Laboratorium PPNT Gdynia. Zdobyte doświadczenie ułatwia znalezienie pracy, czasem inspiruje do założenia własnej firmy.

 

Przedstawione prezentacje to:

  1. „Badanie aktywności alternatywnych, naturalnych substancji konserwujących w ochronie przeciwdrobnoustrojowej emulsji kosmetycznych” dla firmy MARION Sp. z o.o
  2. „Wytworzenie naturalnego układu konserwującego do produkcji kosmetyków składającego się z ekstraktów roślinnych lub olejków eterycznych o założonych parametrach” dla firmy NDST Sp. z o.o.
  3. „Ocena składu i właściwości biologicznych ekstraktów z paprotnic z rodzaju Ceratopteris” dla firmy Urtica Technologies Sp. z o.o.

Spotkania z nauką dla zainteresowanych uczniów są zawsze ubogacające i inspirujące. Tak było i tym razem !!!