KSP - wiadomości (IV - VIII)Z życia szkoły 2018/2019

Dnia 5 maja 2019 roku, o godzinie 12.00 Wspólnota Szkoły uczestniczyła w uroczystościach patronalnych ku czci Świętego Wojciecha. Mszy świętej odpustowej na wzgórzu Świętego Wojciecha w Gdańsku przewodniczył Biskup Antoni Pacyfik Dydycz OFMCap – biskup senior diecezji drohiczyńskiej, w koncelebrze z Arcybiskupem Metropolitą Gdańskim –  Sławojem Leszkiem Głódziem wraz z Biskupami Pomocniczymi Wiesławem i Zbigniewem oraz Kapłanami Archidiecezji Gdańskiej.
Uroczystości odpustowe ku czci Świętego Wojciecha, Patrona Polski i Archidiecezji Gdańskiej, rozpoczęły tradycyjne pielgrzymki. Do Świętego Wojciecha dotarli na odpust pątnicy z Łęgowa i Gdańska. Uroczystości rozpoczęły się przy Bazylice Mariackiej w Gdańsku, skąd wyruszyła Archidiecezjalna Pielgrzymka z relikwiami Świętego Wojciecha pod przewodnictwem Kościelnej Służby Mężczyzn „Semper Fidelis”. Na trasę do południowej dzielnicy Gdańska sprzed gdańskiego kościoła Świętej Trójcy wyruszyła również młodzież przygotowująca się do lipcowej pielgrzymki na Jasną Górę.
Homilię wygłosił bp Antoni Dydycz, który w swym słowie powrócił do czytań liturgicznych, a następnie przypomniał postać pierwszego polskiego świętego i patrona powstającego państwa. Skupił się na historii wyprawy biskupa Pragi i jego towarzyszy nad Bałtyk, gdzie dokonali oni chrztu Gdańszczan. Od tego momentu Pomorze jest połączone z Kościołem. Nierozerwalnie, bo trwa ten związek do dziś. Kult świętego rozszerzył się na całą Polskę i chrześcijańską Europę. Najmłodszym pokoleniom trzeba przypominać tę postać, od której zaczynają się nasze dzieje i związki z chrześcijaństwem. Od jego imienia wiele miejscowości otrzymało swe nazwy, wielu chłopców nadal chrzci się jego imieniem. Prawdopodobnie Święty Wojciech jest również autorem hymnu „Bogurodzica” – mówił bp Dydycz. Następnie kaznodzieja wspomniał trudne dziejowe momenty historii Polski. – Dziedzictwo Świętego Wojciecha, ten zasiew sprzed wieków, dawał o sobie znać. Ta ziemia, na której oddał życie, stała się domem ludzi z Kresów bez dobytku, ale z polskimi flagami.
Odbywające się w III Niedzielę Wielkanocną uroczystości zakończył odpust i poczęstunek dla pątników przygotowany przez archidiecezjalną Caritas.
ZOBACZ ZDJĘCIA