Liceum - wiadomościZ życia szkoły 2018/2019

dzien drzewa 2018-2W miniony czwartek, tj. 18 października w ramach włączenia się społeczności naszego Liceum do obchodów światowego „Dnia drzewa” przygotowaliśmy wieloaspektowe wydarzenie. Części merytoryczną, opartą o tematyczną prezentację dyrektora i członków Koła Pasjonatów Biologii, bogato wspierano przedsięwzięciami artystycznymi – muzyką, śpiewem i poezją w wykonaniu uczniów i … nauczycieli.  Wydarzenie było nade wszystko okazją do integracji. Dyrektor, nauczyciele i młodzież Liceum zaprosili do uczestnictwa klasy III Gimnazjum i VIII Szkoły Podstawowej.
dzien drzewa 2018-3
Światowy dzień drzewa obchodzony jest po raz  146. Wszystko zaczęło się  w 1872 w stanie Nebraska w USA. Do Europy idea ta trafiła w 1951 roku. Agenda ONZ do spraw Wyżywienia i Rolnictwa  postanowiła, w uznaniu wagi problemu, że we wszystkich krajach członkowskich obchodzony będzie każdego roku Światowy Dzień Drzewa. W Polsce pierwszy Dzień Drzewa odbył się w 2002 r.
dzien drzewa 2018-4W ramach tej akcji sadzi się drzewa, a nade wszystko informuje społeczeństwo o ekologii. Celem jest wzrost świadomości ekologicznej obywateli. Czy zdajemy sobie sprawę,  jak cennymi elementami dla środowiska przyrodniczego są drzewa? Powszechną wiedzą jest, że w koronach żyją ptaki, że są źródłem substancji farmakologicznie czynnych (np. wierzba)  oraz są miododajne (np. lipa). Są podstawowym elementem krajobrazu wspomagającym nas ze skutkami degradacji środowiska – ociepleniem  klimatu, smogiem i biodegradacją gleb.  dzien drzewa 2018-5Są obecne w naszym życiu nie tylko ze względów biologicznych, ale także w obszarze kultury. Zajmują szczególne miejsce w ludowych podaniach i legendach, baśniach i bajkach. Odnoszono się do nich w poezji i muzyce. Drewno przez długie wieki było głównym materiałem technologicznym do budowy domostw i urządzeń oraz akcesoriów codziennego użytku. Okazy drzew to największe i najstarsze organizmy na naszej planecie. Mamy nadzieję, że nasza prezentacja umożliwiła spojrzenie na drzewa w niekonwencjonalny sposób, a okraszenie talentami naszych artystów wprawiło wszystkich w dobry nastrój.
Drzewa w okolicy Zespołu Szkół Katolickich:

  • Brzoza brodawkowatadzien drzewa 2018-1
  • Wierzba płacząca
  • Klon zwyczajny
  • Jarząb pospolity
  • Sosna zwyczajna
  • Topola czarna

 
dzien drzewa 2018-6