Budujemy drukarkę 3D

24 maja grupa licealistów z kasy 2, wzięła udział w pierwszych zajęciach w ramach współpracy z firmą Rolls-Royce Marine Service zp. z. o. o. oraz Akademią Morską w Gdyni. Zadaniem uczestników będzie zaprojektowanie i zbudowanie działającej drukarki 3D. Kolejne spotkania przed nami, a zakończenie projektu planowane jest na październik 2018.

Robotyka na Akademii Morskiej

6 kwietnia 2018 klas licealnych ponownie wzięli udział w zajęciach zorganizowanych w ramach współpracy z Akademią Morską w Gdyni. Tym razem naszym zadaniem było zaprogramowanie ramienia robota przemysłowego “KAWASAKI FS03N” przy użyciu dedykowanego języka AS [czyt. „ez”]. Zadanie było o tyle skomplikowane, że język ten bierze swoje początki w dość starym i nie używanym obecnie na szeroką skalę języku “BASIC”.  Z zadania najlepiej wywiązała się grupa uczniów z klasy pierwszej Liceum Ogólnokształcącego, której udało się zmusić robota do przełożenia płyt CD z jednej paletki do trzech innych w wyznaczonym do tego czasie. Proces programowania był wspierany poprzez wykorzystanie wirtualnego środowiska pracy, dzięki temu nie było obaw, że robot ulegnie uszkodzeniu. Były to kolejne zajęcia, przeprowadzone przez wykładowców Akademii Morskiej, uświadamiające młodzieży jak wspaniałe rzeczy można osiągnąć ucząc się matematyki, logicznego myślenia i pracy w zespole.

Zajęcia na Akademii Morskiej

9 marca 2018 uczniowie 1 i 2 klasy Liceum Ogólnokształcącego zakończyli cykl zajęć, dotyczących programowania mikrokontrolerów w języku “C”, odbywających się w ramach współpracy z Akademią Morską w Gdyni. Przed nami nowe wyzwania tym razem związane z programowaniem robota przemysłowego.

 Zajęcia na Politechnice Gdańskiej – PATO

W środę 7 marca rozpoczął się nowy cykl zajęć w ramach Akademii ETI na wydziale ETI Politechniki Gdańskiej. PATO są to zajęcia, podczas których uczestnicy doskonalą swoje umiejętności programowania w języku C++ oraz rozwiązywania zadań algorytmicznych przygotowujących do Olimpiady Informatycznej. Warsztaty prowadzą wykładowcy Politechniki Gdańskiej. Spotkania prowadzone są  w formie wykładu oraz zajęcia laboratoryjnych w pracowni komputerowej. W zajęciach bierze udział 3 uczniów Liceum. Kolejne spotkania odbywają się co tydzień w środę.

Zajęcia na Politechnice Gdańskiej – ETA

W środę 28 lutego uczestniczyliśmy w pierwszych w tym semestrze zajęciach ETA na Wydziale ETI Politechniki Gdańskiej. Warsztaty prowadził student koła naukowego Grupa .NET PG. Temat zajęć: „Tworzenie mapy w Unity i funkcjonalności z nią związanych”. Tematyka związana jest z tworzeniem gier komputerowych. Prelegent pokazał ogólne możliwości środowiska Unity – silnika gier – na przykładzie tworzenia terenu w grach. Student zaprosił też uczniów do udziału w spotkaniach koła i poszerzenia swoich umiejętności. W zajęciach wzięło udział 8 uczniów Liceum. Następne spotkanie za miesiąc.

Zaproszenie na zajęcia na Akademii Morskiej

Na Akademii Morskiej w Gdyni odbędzie się spotkanie akademickie skierowane do Licealistów w terminie 17 marca 2018 (sobota) w godzinach 10.00-16.00. W trakcie zajęć przewidziany jest poczęstunek.
Temat warsztatów: „Technologie chmur obliczeniowych”.
Zajęcia odbywają się w ramach programu „Zdolni z Pomorza”. Szczegóły na stronie: http://www.am.gdynia.pl/zdolni-z-pomorza.
Zapisy do 4 marca 2018 r. na adres: zzp@am.gdynia.pl. Konieczne jest wypełnienie kilku dokumentów, które znajdują się na stronie projektu.

Zaproszenie na zajęcia na Politechnice Gdańskiej

W najbliższą środę 28 lutego o godz. 15:50 odbędą się zajęcia prowadzone przez studenta koła naukowego Grupa .NET PG na temat „Tworzenie mapy w Unity i funkcjonalności z nią związanych”. Tytuł może jest mało zrozumiały, dlatego dodam, że chodzi o tworzenie gier komputerowych.
Wszystkich zainteresowanych proszę o zgłoszenie się do p. Straszkiewicz.

Programujemy mikrokontrolery AVR na Akademii Morskiej

11 stycznia 2018 r. uczniowie klas drugich i trzecich Liceum Ogólnokształcącego wzięli udział w zajęciach warsztatowych z programowania mikrokontrolerów. Pod okiem wykładowcy Akademii Morskiej, próbowali przy pomocy języka “C” “tchnąć życie” w elektroniczne układy.

27925639259_8af6bc4409_o

Po wprowadzeniu i “ogarnięciu” podstaw, licealiści dokonywali modyfikacji programów według własnych pomysłów co zaowocowało stworzeniem kilku ciekawych projektów np. lampek choinkowych, timera LED, czy światełka rowerowego. Wkrótce kolejna część warsztatów.

39673035482_5662bffae0_o

Współpraca z Politechniką Gdańską

Porozumienie o objęciu patronatem naukowym i dydaktycznym pomiędzy Politechniką Gdańską a Katolickim Liceum Ogólnokształcącym zostało zawarte 17.09.2014 r. Przedmiotem porozumienia jest współpraca w zakresie edukacji młodzieży w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Pawła II w Gdyni.
29.10.2014 r. zostało zawarte porozumienie pomiędzy Wydziałem Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechnik Gdańskiej a Katolickim Liceum Ogólnokształcącym. Strony zadeklarowały obustronną współpracę na rzecz podwyższenia jakości edukacji oraz przygotowania do studiów technicznych uczniów Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Gdyni.
 
Podjęliśmy współpracę z Akademią ETI w dwóch projektach: ETA i PATO.
Szkolny koordynator: Katarzyna Straszkiewicz.
PATO to algorytmika i nauka programowania w języku C++. Zajęcia odbywają się co tydzień w środy 15.30-18.00 w formie wykładów i laboratoriów. Przeznaczone dla uczniów umiejących programować w języku C++ w stopniu zaawansowanym, przygotowujących się do Olimpiady Informatycznej.
ETA to zajęcia dla uczniów szkół licealnych prowadzone przez przedstawicieli różnych kół zainteresowań studentów. Są to spotkania z elektroniką, telekomunikacją i automatyką podejmujące taką tematykę jak rezystory i kondensatory, pomiary w elektronice, wirtualne laboratorium elektroniczne, transmisja danych w systemach telekomunikacyjnych, badania sygnałów bioelektrycznych, cyfrowe układy programowalne, roboty i sterowanie nimi, realizacja nagrań wypowiedzi lektora z wykorzystaniem konsolety cyfrowej czy komputerowy montaż dźwięku. Zajęcia odbywają się w każdą ostatnią środę miesiąca.

Współpraca z Akademią Morską

Porozumienie o objęciu patronatem naukowym i dydaktycznym pomiędzy Akademią Morską w Gdyni a Katolickim Liceum Ogólnokształcącym zostało zawarte 09.10.2014 r. Przedmiotem porozumienia jest współpraca na rzecz podwyższenia kompetencji uczniów Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Gdyni w zakresie wiedzy i umiejętności dotyczących elektrotechniki, elektroniki i telekomunikacji oraz zachęcenia uczniów do podjęcia w przyszłości studiów na kierunkach technicznych, w szczególności na Wydziale Elektrycznym Akademii Morskiej.

Zajęcia w ramach współpracy z Akademią Morską w Gdyni są realizowane w postaci praktycznych ćwiczeń warsztatowych. Tematyka obejmuje zagadnienia z zakresu elektryki, elektroniki oraz informatyki. Zajęcia prowadzą doktoranci i wykładowcy Akademii Morskiej.