logo__gumed

Młodzieżowe Spotkania z Medycyną – wykłady popularnonaukowe z dziedziny medycyny, prowadzone przez kadrę naukową GUMedu, przedstawicieli Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Wizyty na różnych wydziałach GUMedu, mające na celu zapoznanie uczniów ze specyfiką pracy poszczególnych wydziałów, rozbudzenie zainteresowań oraz pogłębienie wiedzy uczniów. Zajęcia skierowane do zainteresowanych uczniów liceum z klas o profilu biologiczno – chemicznym.

Tematyka wykładów jest ustalana i podawana na bieżąco, dotyczy to również wizyt na poszczególnych katedrach GUMedu. W październiku młodzież odwiedzi Laboratorium Centralne Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, prowadzenie zajęć dr Paweł Chrzan. Tematyka: mikroskopowa ocena morfologii krwi, rozdział osocza i surowicy, wskaźniki laboratoryjne funkcjonowania rożnych narządów.

Szkolny koordynator: Magdalena Dułak

Harmonogram zajęć:

Lp.

Data

Tematyka

Prowadzący

1.

27.09.2016 r.  ”Zaburzenia odżywiania”
„Urologiczne problemy starzejącego się pokolenia naszych dziadków”
„Zastosowanie druku 3d w medycynie”
Kamila Gorlikowska, Natalia Zwara
Dr Jakub Kłącz
Dr Mikołaj Frankiewicz

2.

29.11.2016 r.  „Przeszczepy”„Człowiek pod ciśnieniem: nurkowanie, kesony, komory hiperbaryczne” Mikołaj Krysiak i Piotr Tylicki ZSK w GdyniDr hab. med. Jacek Kot Klinika Medycyny Hiperbarycznej i Ratownictwa Morskiego GUMed

3.

29.02.2017 r.  „Somnus to po prostu sen”„Podróżowanie po górach wysokich”

„Genetyczne sekrety ludzkiej twarzy”

Dominika Heldt i Igor SkwarekDr med. Robert Szymczak Katedra i Klinika Medycyny Ratunkowej GUMedDr hab. n. med. Jolanta Wierzba Pediatra, Genetyk kliniczny, Ordynator Oddziału Patologii Wieku Niemowlęcego Kliniki Pediatrii, Hematologii, Onkologii GUMed

4.

28.03.2017 r.  ”Wpływ wolnych rodników na organizm człowieka”
„Problemy etyczne i empatia w pracy lekarza”
I LO Wejherowo
Dr med. Roman Budziński

Wizyty w Zakładach Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego:

29.11.2016 r. – wizyta w Zakładzie Radiologii (wykład dotyczący rentgenodiagnostyki, zwiedzanie: Pracowni Ultrasonografii, Pracowni Tomografii Komputerowej i Pracowni Rezonansu Magnetycznego).

29.02.2017 r. – wizyta w Zakładzie Okulistyki (wykład dr Glasnera “Historyczne i współczesne metody leczenia zaćmy”, zwiedzanie – uczniowie mogli zobaczyć sprzęt medyczny używany do diagnostyki narządu wzroku i zapoznać się z metodami jego działania).

28.03.2017 r. - spotkanie z prodziekanem Wydziału Nauk o Zdrowiu, profesorem  dr hab. Przemysławem Rutkowskim, który opowiedział nam o kierunkach studiów na Uniwersytecie  Medycznym.