Festiwal nauki E(X)plory

W piątek  klasy 7a  i 8b KSP uczestniczyły w indywidualnym programie Festiwalu nauki E(X)plory. W czasie kiedy młodsi brali udział w grze „Inżynierowie eksperymentu” starsi udali się w podróż w głąb naszej galaktyki leżąc wygodnie i bezpiecznie w namiocie Smart Planetarium. Dowiedzieliśmy się o mało znanym zanieczyszczeniu planety światłem- o ogromie zmarnowanej energii, która można …

Czytaj więcej

Bal Gimnazjalistów

We wtorkowy wieczór 04 czerwca sala gimnastyczna gdyńskiego „Katolika” zamieniła się w salę balową  filmowego Hollywood. Ponad setka ostatnich absolwentów Gimnazjum bawiła się na zakończenie i pożegnanie ze szkołą. W imieniu Dyrekcji i nauczycieli dobrej zabawy życzył młodzieży Ks. Proboszcz Sławomir Decowski, a bal prowadzili Agata Jarych i Jakub Leżohupski. ZOBACZ ZDJĘCIA

Czytaj więcej

Warsztaty filozoficzne

W piątek, 5 kwietnia, już po raz 8 braliśmy udział w corocznych spotkaniach młodych ludzi na warsztatach filozoficznych w Uniwersytecie Gdańskim. Tym razem debata dotyczyła  przyjemności jako życiowego celu. Grupie hedonistów przewodził nasz absolwent dziś student 3 roku Marek Ziemian. Z przyjemnością zrobiliśmy sobie z nim zdjęcie:)

Czytaj więcej

Dni Mózgu w Uniwersytecie Gdańskim

W piątek 15 marca uczniowie naszej szkoły jak co roku uczestniczyli w „Dniach mózgu” na Uniwersytecie Gdańskim czyli w wykładach i warsztatach biologicznych związanych z budową i funkcjonowaniem układu nerwowego człowieka.W tym roku z tak szerokiej tematyki wybrano zagadnienia dotyczące procesu uczenia się i pamięci u młodych ludzi, a także wpływom mediów na działalność mózgu.…

Czytaj więcej

Klasa 8b w laboratoriach PG

W czwartek 7 lutego klasa 8b wraz z wychowawcą mgr Katarzyną Szlachcikowską i nauczycielką biologii mgr Iwoną Stanisławską uczestniczyła w zajęciach laboratoryjnych na Politechnice Gdańskiej. Celem zajęć była m.in. kontynuacja badań powietrza w pomieszczeniach naszej szkoły.Po samodzielnym przygotowaniu preparatów uczniowie mogli obserwować  mikroskopowo , oznaczyć ilościowo i sklasyfikować gatunki bakterii i grzybów występujące w szkole.Z…

Czytaj więcej

Nagrody w konkursie plastycznym z okazji Dnia Ligii Ochrony Przyrody

We wtorek  22.01., po modlitwie rozdano nagrody laureatom konkursu „Czyńcie sobie Ziemię kochaną”, zorganizowanego z okazji Dnia Ligi Ochrony Przyrody. Prace uczniów miały promować ochronę zagrożonych gatunków i przyrody. Poziom zgłoszonych prac był bardzo wysoki, ale także wyrównany. W efekcie przyznano 13 nagród. Nagrodzeni uczniowie otrzymali albumy książkowe i dyplomy, a pozostali uczestnicy oceny celujące…

Czytaj więcej

Spotkanie opłatkowe dla absolwentów

W piątkowy wieczór, 11 stycznia, odbyło się Opłatkowe Spotkanie Absolwentów i Miłośników „Katolika”. Licznie przybyli młodsi i starsi dawni uczniowie, niektórzy z najmłodszymi pociechami na ręku, zostali serdecznie powitani przez Księdza Kanclerza, Dyrekcję,  nauczycieli i uczniów. Zaintonowana przez Księdza Kanclerza modlitwa Pater Noster zabrzmiała potężnym chórem ponad setki głosów zgromadzonych absolwentów. Po  życzeniach Księdza Profesora…

Czytaj więcej

Warsztaty filozoficzne

6 kwietnia  uczestniczyliśmy jak co roku w debacie i warsztatach filozoficznych na Uniwersytecie Gdańskim. Tematem tegorocznych zmagań  na argumenty podczas debaty były niezwykłe zdolności i zachowania niektórych zwierząt względem siebie i ludzi. Czyżby były bardziej ludzkie niż ludzie? Wśród propozycji zajęć warsztatowych największym zainteresowaniem cieszył się zaproponowany przez Dr Marka Peplińskiego: Filozofowanie jako lekarstwo na…

Czytaj więcej

Warsztaty filozoficzne

W piątek 7 kwietnia braliśmy udział, jak co roku, w VI już edycji Warsztatów filozoficznych na Uniwersytecie Gdańskim. Tym razem temat debaty „Transhumanizm – sznsa czy zgrożenie” zgromadził rekordową liczbę uczniów szkół trójmiejskich. W gorącej atmosferze dyskusji czy nauka ma służyć ulepszaniu człowieka i jakie mogą być konsekwencje takich działań „Nasi” – Kaja i Marek…

Czytaj więcej

Dni mózgu na Uniwersytecie Gdańskim

Jak co roku, uczestniczyliśmy w wykładach i warsztatach z okazji „Dni mózgu” na Uniwersytecie Gdańskim. Problematyka szeroka i jak zwykle ciekawa: wybudzanie ze śpiączki – stymulacja rdzenia kręgowego, hodowle organoidów czyli ludzkich mózgów, kryteria bycia psychopatą, mózg ogarnięty uczuciem i pod wpływem narkotyków. Warsztaty o płci mózgu, funkcjach poznawczych i inne. Wróciliśmy  mądrzejsi, zaskoczeni, trochę…

Czytaj więcej

Warsztaty filozoficzne na Uniwersytecie Gdańskim

W piątek, 8 kwietnia, uczestniczyliśmy, jak co roku, w warsztatach filozoficznych na Uniwersytecie Gdańskim. Wykład inauguracyjny dotyczył umiejętności zadawania sensownych pytań, a na warsztatach, które wybierali nasi uczniowie najliczniej, podejmowano problematykę osiągalności szczęścia, istnienia wolnej woli, moralnych aspektów surogacji, a także próby odpowiedzi na pytanie czym jest ludzki umysł. Jedno jest pewne – jesteśmy tym…

Czytaj więcej

Dni mózgu na Uniwersytecie Gdańskim

W piątek i sobotę – 18 i 19 marca – uczniowie naszej szkoły jak co roku brali udział w Dniach mózgu na Uniwersytecie Gdańskim. Szczególne wrażenie wywarły na nas wykłady o przeszczepieniu głowy u ludzi , tajemnicach snu i zachowaniu mózgu w obliczu śmierci. Uczniowie pracowali w różnych grupach warsztatowych między innymi dotyczących elektrycznej działalności…

Czytaj więcej