AktualnościKSP - wiadomości (IV - VIII)

W dniach 28 – 30 października klasa 5 a i 6 a wędrowały Szlakiem Piastowskim w ramach ministerialnego projektu „Podróże z klasą”. Pierwszego dnia , zgodnie z założeniami programu, odwiedziliśmy Biskupin, w tym najsłynniejsze stanowisko na półwyspie Jeziora Biskupińskiego z pozostałościami osady obronnej z przełomu epok brązu i żelaza. Wieczorem spacerowaliśmy po Poznaniu, podziwiając urokliwe kamieniczki patrycjuszy i domki budników, Pałac Mielżyńskich, który gościł w swoich progach Józefa Wybickiego oraz gen. Henryka Dąbrowskiego.

Drugiego dnia obowiązkowym punktem naszego pobytu w Poznaniu był Ostrów Tumski. Następnie udaliśmy się do Muzeum Narodowego na lekcję muzealną,  w czasie której mogliśmy podziwiać piękne dzieła sztuki malarskiej. Dowiedzieliśmy się również, czym różni się reprodukcja od falsyfikatu i jakie elementy powinna posiadać legalna kopia dzieła, aby nie była uznana za fałszerstwo. Niewątpliwie ekscytującym elementem lekcji muzealnej była historia kradzieży z muzeum obrazu  Claude’a Moneta Plaża w Pourville. Jednym  z założeń programu ministerialnego jest uczenie się oparte  na praktycznym odkrywaniu kultury, w związku z czym uczniowie mieli za zadanie znalezienie odpowiednich dzieł malarskich na podstawie fragmentu obrazu bądź jego opisu – rywalizacja i chęć zwycięstwa wzbudziły niemało emocji (pani Ewa pomagała :)). Ponieważ program „Podróże z klasą” ma na celu umożliwienie uczniom poznawanie tradycji i kultury, udaliśmy się do Kórnika Zamek w Kórniku to jeden z najciekawszych i najwspanialszych obiektów okolic Poznania. Historia zamku sięga pierwszej połowy XV wieku, zaś jego obecną postać zawdzięczamy Tytusowi Działyńskiemu i przebudowie z połowy XIX wieku w stylu neogotyku angielskiego.

Trzeci dzień wycieczki to wizyta w Centrum Szyfrów Enigma i poznawanie wspaniałych osiągnięć polskiej nauki. Centrum Szyfrów Enigma to miejsce wyjątkowe, które, dzięki multimedialnej ekspozycji, obrazuje historię złamania szyfrów Enigmy przez polskich matematyków: Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego. Dzieci wspaniale bawiły się w tym miejscu, poznawały historię kodowania i odczytywania wiadomości na przestrzeni wieków. Niekwestionowanym mistrzem odczytywania zaszyfrowanych wiadomości została pani Kasia Straszkiewicz – matematyk i informatyk jednocześnie – „Pani Kasia jest the best”. Kolejnym punktem wycieczki było Gniezno i zwiedzanie Muzeum Początków Państwa Polskiego oraz Bazyliki prymasowskiej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Niewątpliwie wspaniałym punktem wycieczki było zobaczenie Drzwi Gnieźnieńskich – unikatowego zabytku romańskiej sztuki odlewniczej wykonanego za panowania księcia Mieszka III Starego. Potem już tylko obiad i powrót do domu w stęsknione ramiona rodziców. 😊