AktualnościLiceum - wiadomości

Uczniowie z 1 klasy, grupa bio-medyczna spieszy do PPNT w Gdyni.

Biorą dziś udział w iInicjatywie edukacyjnej związanej z projektem Laboratorium PPNT popularyzującym naukę w ramach konsorcjum InnovaBio,  Dotyczy uczestnictwa w wykładzie pt.:„GMO – jak to się robi”, który wygłosi  dr hab. Wojciech Pokora, prof. UG.

Wykład poświęcony roślinom modyfikowanym genetycznie. Prelegent jest Kierownikiem Pracowni Biotechnologii Roślin w KBiBR UG.

Etapy tworzenia roślin modyfikowanych genetycznie i potwierdzania skuteczności oraz wydajności transformacji genetycznej. Przykłady zmodyfikowanych genetycznie roślin. Dodatkowo przedstawiony zostanie proces edycji genomu roślinnego w wykorzystaniem systemu CRISPR Cas-9.

Organizm zmodyfikowany genetycznie, GMO (od ang. genetically modified organism) – organizm, którego genom został zmieniony metodami inżynierii genetycznej w celu uzyskania nowych cech fizjologicznych (lub zmiany istniejących). Modyfikacje, jakim podlegają organizmy, można podzielić na trzy grupy: zmieniona zostaje aktywność genów naturalnie występujących w danym organizmie, do organizmu wprowadzone zostają dodatkowe kopie jego własnych genów oraz gdy wprowadzany gen pochodzi z organizmu innego gatunku – organizmy transgeniczne.

Przykłady organizmów transgenicznych w rolnictwie: transgeniczne pomidory o przedłużonej trwałości (obecnie nie ma dostępnych na rynku), transgeniczne rośliny tytoniu, odporne na herbicydy, soja transgeniczna odporna na działanie glifosatu.

Organizmy transgeniczne mają szerokie zastosowania w badaniach współczesnej biologii i medycyny molekularnej,