AktualnościLiceum - Samorząd uczniowski

20 lutego uczniowie klasy 3MH wraz z wychowawcą przygotowali szkolne obchody Pancake Day – Dnia Naleśnika.

Tradycyjnie ten obchodzi się w Wielkiej Brytanii we wtorek, ostatni dzień karnawału. Inna  nazwa tego dnia to Shrove Tuesday. Słowo SHROVE to forma czasownika SHRIVE, co znaczy wyspowiadać. Nawiązuje to do nabożeństw pokutnych, które także w tym dniu się odbywają. Naleśniki kojarzono z dostatnim jedzeniem, ponieważ do ich zrobienia wykorzystuje się mleko, jajka, cukier i oczywiście dodatki. Były jednocześnie prostym sposobem, aby zużyć te produkty przed wielkopostnym umartwieniem i poszczeniem.  W tym dniu odbywają się także tzw. pancake races, najbardziej znany wyścig przeprowadzany jest w miejscowości Olney, podobno jego początki sięgają roku 1445.

Uczniowie klasy 3MH przygotowali prezentację na temat pochodzenia tego dnia i sposobu świętowania go. Wiedza zdobyta podczas prezentacji została przetestowana quizem na platformie Kahoot. Kolejnym punktem programu był oczywiście wyścig naleśnikowy, który wygrała klasa 3 P – gratulujemy!

Klasa zorganizowała także kiermasz naleśnikowy – za symboliczną opłatę można było zakupić przeróżne rodzaje tego pysznego dania. Oczywiście stoisko cieszyło się ogromną popularnością wśród społeczności szkolnej.

Cały dochód przeznaczony zostanie na pomoc fundacji Zupa Chylońska – jest to organizacja charytatywna zajmująca się rozprowadzaniem jedzenia wśród bezdomnych.

Dla zainteresowanych – link do strony fundacji:   https://www.facebook.com/zupachylonska/?locale=pl_PL

oraz do strony z wiadomościami o Pancake Day:  https://www.britannica.com/topic/Shrove-Tuesday,  https://www.historic-uk.com/CultureUK/Pancake-Day/