AktualnościKoło pasjonatów biologiiLiceum - wiadomościWspółpraca z uczelniamiZ życia szkoły 2021/2022

PPNT Gdynia | Bio Laboratorium w imieniu Konsorcjum InnovaBio Pomorze kolejny raz zaprosiło nas na wykład popularnonaukowy.

Tym razem był to wykład dr Wojciecha Glaca pt.”(Nie) Kreatywny mózg”

Wojciech Glac – neurobiolog z Uniwersytetu Gdanskiego, którego wielka pasja jest popularyzacja wiedzy o mózgu. Ma na swoim koncie ponad 500 wykładów popularnonaukowych i warsztatów dla dzieci, młodziezy i dorosłych, od ponad 10 lat organizuje Dni Mózgu w Trójmieście, a za swoja działalność popularyzatorską otrzymał prestiżową nagrodę Popularyzatora Nauki w konkursie Serwisu Nauka w Polsce PAP i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Kora mózgu odpowiada za aktywność umysłową, taką jak uczenie, inteligencja czy pamięć. Kora mózgowa to najbardziej zewnętrzna warstwa mózgu, której powierzchnia wynosi 0,2-0,25 m². Tak duża powierzchnia jest możliwa dzięki ogromnemu pofałdowaniu. To bardzo cienki element mózgu, jego grubość waha się pomiędzy 2-4 mm. Steruje ruchami świadomymi, które kierują mięśniami szkieletowymi. Kora mózgowa odpowiada także za percepcję czuciową, jak dotyk, słuch, zapach i smak a także … Kreatywność.

Kreatywność, która odróżnia człowieka od innych gatunków na Ziemi, związana jest z wyobraźnią. Jednak samo wyobrażanie sobie czegoś nie świadczy o kreatywności. Kreatywność wymaga zatem aktu tworzenia. Mówienie o byciu twórczym nie zakłada posiadania tej cechy w określonym stopniu, bowiem każdy człowiek przejawia umiejętności twórcze w jedyny dla siebie sposób, co wiąże się z jego zainteresowaniami, możliwościami intelektualnymi, ruchowymi, społecznymi, a także z jego bagażem doświadczeń. Rozwijanie kreatywności wymaga przestrzeni pozwalającej na to, by otworzyć umysł i bez obawy przed oceną pozwolić działać wyobraźni. Umysł otwiera się, gdy jest spokojny i zaciekawiony, gdy może wyjść poza schemat, gdy ma odpowiednią ilość czasu, gdy nie czuje presji związanej z ocenianiem.

Warto wiedzieć więcej…