AktualnościBiologiaKatolickie Liceum OgólnokształcąceKoło pasjonatów biologiiKonkursy, olimpiady i turniejeLiceum - konkursy, olimpiady, wyróżnieniaLiceum - wiadomościZ życia szkoły 2020/2021Z życia szkoły 2022/2023

Od 10 października br., tj. od dnia kiedy odbył się i u nas etap szkolny, czekaliśmy z niecierpliwością na Raport Komitetu Głównego w Warszawie dotyczący wyników kwalifikacji do etapu okręgowego tegorocznej jubileuszowej, bo 50-tej Olimpiady Biologicznej 2020-2021.
Nasz uczeń z klasy  maturalnej  Błażej Mienik UZYSKAŁ WYNIKI PONAD wskazany próg  i  zakwalifikował się do ETAPU OKRĘGOWEGO OLIMPIADY BIOLOGICZNEJ 2020-2021!  GRATULACJE ! !!
Olimpiada  Biologiczna to szczególnie trudne zmagania i „oblegana” w całym kraju olimpiada przedmiotowa, ponieważ sukcesy tu osiągnięte na szczeblu centralnym przekładają się nie tylko na wynik matury (zwolnienie z wynikiem 100 %), ale nade wszystko dają daleko idące preferencje rekrutacyjne na elitarne studia wyższe m.in. na medycynę, farmację, nauki bio-medyczne, biotechnologię, biologię, weterynarię, ochronę środowiska i in. O trudności tych zmagań, dobitnie świadczą przedstawione wyniki z RAPORTU, test na etapie szkolnym był szczególnie trudny, nikt nie rozwiązał go w całości, a średnio rozwiązany został jedynie na poziomie 42 % . Aby zakwalifikować się do elity trzeba było pognać 831 zawodników z prawie 1,5 tysiąca  zawodników z całego kraju !ob 0
Dodatkową trudnością, bardzo absorbującą czasowo i merytorycznie, niezależnie od przygotowań do testów eliminacyjnych i specjalistycznych laboratoriów na etapie centralnym, jest obowiązek napisania pracy badawczej, ocenianej i recenzowanej przez naukowców Uniwersytetu Warszawskiego członków Komitetu Głównego Olimpiady, a ostatecznie po przejściu pozytywnie wyżej wskazanych etapów zmagań olimpijskich bronionej przez zawodnika przed komisją konkursową w Warszawie.
U nas do etapu szkolnego przystąpiły trzy osoby ze zgłoszonymi tematami:
ob 2
 
Od prawej:  WERONIKA NIEŻORAWSKA z kl. 2A, praca na temat: „Inwentaryzacja flory na terenie klifu w Mechelinkach”.,  BŁAŻEJ MIENIK z kl. 3AB, praca na temat: „Wpływ światła LED o dł. fali 660 nm i 460 nm w proporcji 5/1 na rozwój wybranych roślin” oraz PAULINA GRUSZCZYŃSKA z kl. 1MH, praca na temat: „Wpływ wybranych naparów roślinnych na zachowanie wstężyka gajowego (Cepaea nemoralis) dotyczące wyboru miejsca żerowania”.
ob 3Błażej jest uczniem zaawansowanym w przygotowania do olimpiady, od pierwszej klasy konsekwentnie i systematycznie  uczestniczy w zajęciach Koła Pasjonatów Biologii. Warto tu przypomnieć, iż w minionym roku brał już udział w etapie okręgowym Olimpiady Biologicznej  i napisał pracę z zakresu ekologicznych badań terenowych pt.  „Monitoring rzeki „Kacza” od źródła do ujścia z uwzględnieniem metod bioindykacyjnych i wskaźnikowych”. Liczymy, że te doświadczenia i zaawansowanie merytoryczne pomogą mu wydatnie w dalszych zmaganiach z najlepszymi biologami w Polsce!!!
Błażej, jeszcze raz GRATULACJE ! Trzymamy kciuki !