Z życia szkoły 2019/2020

„Naród, który traci pamięć, traci sumienie”

Zbigniew Herbert

25 października nasz szkoła wzięła udział w ministerialnej akcji „Szkoła pamięta”.
– Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań – napisał w liście do dyrektorów Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski, zapraszając do udziału w akcji.
Minister edukacji odniósł się do najważniejszych tegorocznych rocznic i tego, jak istotna jest pamięć o nich.
– Chciałbym, aby w roku ważnych wydarzeń – 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego – uwrażliwić młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności – podkreślił szef MEN.
W związku z akcją podczas porannej modlitwy ksiądz Dyrektor przypomniał pracowników oraz uczniów naszej szkoły, którzy odeszli do Pana w minionych latach.Przypomniał, że nasze życie jest kruche i zawsze trzeba być przygotowanym na spotkanie z Panem. Ksiądz Dyrektor przypomniał także, że należy być wdzięcznym za przeszłe pokolenia, bez których nie byłoby naszej tożsamości.
Następnie uczniowie porządkowali cmentarz przy kościele oraz poznawali, niewiele od nich starsze, ofiary niemieckiej okupacji. W pobliżu naszej szkoły znajdują się bowiem miejsca pamięci związane z Alfredem Dyduchem – najmłodszym obrońcą Kępy Oksywskiej oraz jego miejsce wiecznego spoczynku. Ponadto na przykościelnym cmentarzu znajdują się groby innych obrońców Gdyni, a także kwatera 12 chłopców w wieku 14-20 lat rozstrzelanych 11 listopada 1939 roku pod pretekstem – rzekomego – ataku na posterunek policji. Historie tych bohaterów wywołały głębokie poruszenie i refleksję.
ZOBACZ ZDJĘCIA