AktualnościKatolickie Liceum OgólnokształcąceKoło pasjonatów biologiiLiceum - wiadomościZ życia szkoły 2018/2019

Za nami kolejne wydarzenie.  W piątek byliśmy jako zaproszeni goście na posumowanie V edycji projektu badawczego „InnovaBio Pomorze” 2018 w Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni.
ppn-t aronia1Uczniowie  z Koła Pasjonatów Biologii i zainteresowani problematyką z klasy pierwszej naszego Liceum mieli okazję wysłuchać wykładu dr. A. Bernat-Wójtowskiej z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii nt. „Czy komórki macierzyste pozwolą uratować nasze zdrowie i ocalić ginące gatunki?”
 
Co to są komórki macierzyste?
Komórki macierzyste to tzw. komórki pnia. Dają początek wszystkim innym komórkom. Mają ppn-t aronia2 dwie bardzo ważne właściwości. Jedna z nich to potencjalnie nieskończona możliwość dzielenia się (proliferacja). Druga to przekształcanie się w inne rodzaje komórek organizmu. Komórki macierzyste dzielimy na kilka rodzajów:

  • komórki totipotentne,
  • komórki pluripotentne,
  • komórki unipotentne,
  • komórki multipotentne.

ppn-t aronia3Komórki totipotentne to takie, które mogą ulec przemianie do każdego typu komórek organizmu, nawet łożyska. Pluripotentne  dają początek wszystkim komórkom dorosłego człowieka, za wyjątkiem komórek łożyska. Unipotente to komórki, które mogą różnicować się tylko do jednego typu komórki. Komórki multipotentne, mogą przekształcić się tylko w kilka rodzajów komórek o właściwościach bardzo podobnych.
Komórki macierzyste w organizmie występują, co jest oczywiste w zarodku lub węźle zarodkowym blastocysty , w krwi pępowinowej (często pobiera się krew pępowinową, bezpośrednio po porodzie, a przechowywanie krwi pępowinowej odbywa się w bankach krwi). Inne źródła to komórki ependymy. Nowością, dając duże nadzieje na medyczne wykorzystanie ich potencjału dla ratowania zdrowia,  są komórki somatyczne (fibroblasty) jednak wtórnie wprowadzone w stan plurioptencji (iPS – indukowane pluripotencjalne komórki macierzyste).
Ciekawostka: Indukowane komórki pluripotencjalne pierwszy raz zostały wyhodowane w rokuppn-t aronia4 2006 z komórek mysich, a w 2007 z ludzkich. W lipcu 2010 pojawiły się informacje, że komórki mezenchymalne znajdujące się w miazdze trzecich zębów trzonowych dają nadzieję uzyskiwania komórek iPS, gdyż zabieg odróżnicowywania z ich udziałem przebiega z wydajnością do 100 razy większą niż z udziałem fibroblastów skóry.
W potencjale komórek macierzystych biolodzy widzą też szanse na ratowanie, wydawałoby się do tej pory, bezpowrotnie ginących gatunków,
Oprócz wykładu na spotkaniu zaprezentowano również efekty prac badawczych zespołów. Tematyka:

  • ·         Pomiar zawartości polifenoli w sokach owocowo-warzywnych.
  • ·         Analiza sideroforów produkowanych przez bakterie Pseudomonas sp. za pomocą techniki ogniskowania izoelektrycznego.
  • ·         Opracowanie ekologicznej apretury knotów swiecowych w oparciu o sole nieorganiczne i naturalne związki.
  • ·         Opracowanie receptury kremu na bazie maseł i olejów.

ppn-t aronia5Dowiedzieliśmy się nie tylko jak wygląda procedura badawcza, z jakimi problemami borykały się zespoły , ale nade wszystko z ostatecznie opracowanymi ciekawymi rozwiązaniami.
 „Najsmaczniejszy” był pierwszy projekt bo …. Połączony z degustacją soku z aronii.
Właściwości zdrowotne aronii są nie do przecenienia – to antidotum na choroby cywilizacyjne: nadciśnienie, miażdżycę, nowotwory i schorzenia oczu. Robi się go z jagód aronii czarnoowocowejppn-t aronia6 (Aronia melanocarpa). Aronia wspaniale rośnie i owocuje w Polsce – jesteśmy potentatem w uprawie tych krzewów. Pochodząca z Ameryki Północnej aronia należy do tej samej rodziny co jarzębina. Sprowadzenie jej do Europy zawdzięczamy Miczurinowi, rosyjskiemu sadownikowi, który wyhodował rozmaite nowe gatunki roślin i … miał zapędy do całkowitego przekształcania przyrody. Za aronię jednak powinniśmy mu być wdzięczni!!! Jej owoce są niezwykle bogate w składniki, które pomagają nam obronić się przed chorobami cywilizacyjnymi.