KLO - wiadomościKoło pasjonatów biologiiWspółpraca z uczelniamiZ życia szkoły 2018/2019

Październik za nami! Nowy rok akademicki to dla nas możliwość podjęcia i kontynuowania współpracy zorientowanej na uatrakcyjnienie nauki i kontakt ze specjalistami. Koło Pasjonatów Biologii i zainteresowani uczniowie z klasy 1 biol-chem naszego Liceum w październiku zainaugurowali współpracę z uczelniami laboratoriami na Wydziale Oceanografii i Geografii UG. Zajęcia odbyły się w dwóch pracowniach. Badaliśmy krewetki jako przedstawicieli bałtyckiego nektonobentosu oraz zapoznaliśmy się z anatomią ryb!
Krewetka bałtycka (Palaemon adspersus). To typowy mieszkaniec podwodnych zarośli, występujący przy dnie zarosłych zatok oraz różnych podwodne konstrukcje takie jak falochrony.
laborki-io 1
W Bałtyku żyje również jadalny gatunek morskiej, drapieżnej krewetki – garnela (krewetka piaskowa). W odróżnieniu od pozostałych krajowych krewetek, bytujących wśród roślinności, zamieszkuje przybrzeżne piaski. Latem można ją spotkać na płyciznach i w kałużach na plaży. Zimuje na głębokości.  Zaliczyłeś laborki? A czy wiesz (pamiętasz) co to jest restrum? chela ? subchela? orbit?
RYBY – ciało podzielone jest na głowę, tułów i ogon. To wie i widzi każdy (morfologia)! A czy zaglądałeś do środka ryby (anatomia) ?
laborki-io 2
Głowa ryby  łączy się z tułowiem nieruchomo, nie występuje odcinek szyjny. Szkielet ryb składa się z czaszki, kręgosłupa, żeber, szkieletu pasów, szkieletu płetw oraz – charakterystycznych dla ryb kostnoszkieletowych – skostnień międzymięśniowych, tzw. ości. Funkcje narządów oddechowych w wodzie pełnią skrzela. Otwór gębowy, często otoczony wąsikami, zaopatrzony w ruchome szczęki, prowadzi do jamy gębowej. U wielu gatunków wyposażony w liczne zęby. Przebita szczelinami skrzelowymi gardziel przechodzi w przełyk, a ten rozszerza się w żołądek (nie występuje np. u karpiowatych). U ryb nieposiadających wyodrębnionego żołądka trawienie odbywa się w jelicie.
Oni to wszystko widzieli „na żywo”!
ZOBACZ ZDJĘCIA