Rok 2017 jest rokiem jubileuszowym dla wspólnoty Zespołu Szkół Katolickich im. Jana Pawła II. 23 października, dzień po wspomnieniu liturgicznym św. Jana Pawła II, już po raz 25. uczciliśmy Patrona naszej Szkoły.
Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II rozpoczęło swą działalność 1 września 1992 roku pod nazwą  Gdyńskie Liceum Katolickie. 15 listopada 1999 roku Katolickie Liceum Ogólnokształcące otrzymało imię Jana Pawła II. Mottem naszej Szkoły są słowa papieża z encykliki “Fides et ratio”. Jak uczy Jan Paweł II: „Wiara i rozum są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy”.
Od 1 września 2000 roku rozpoczęło działalność Gimnazjum Katolickie im. Jana Pawła II, a od 1 września 2017 roku – Katolicka Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II.
Inauguracja obchodów 25-lecia Szkoły miała miejsce 21 października 2016 roku, podczas uroczystości związanych ze Świętem Patrona Szkoły.
Pierwszym etapem świętowania naszego jubileuszu była pielgrzymka pracowników Szkoły do Ziemi Świętej; odbyła się w dniach 20-28.01.2017 r. Bazylika Bożego Narodzenia, Ściana Płaczu, Bazylika Grobu Bożego, Kafarnaum – to miejsca, które na zawsze pozostaną w naszej pamięci, podobnie jak rejs statkiem po Jeziorze Galilejskim i doświadczenie wiatru, który, jak za czasów Jezusa, pojawił się znikąd i przywołał w naszych umysłach ewangeliczne obrazy. Ale chyba najbardziej wzruszającym momentem dla wszystkich była wędrówka tymi ścieżkami, które przemierzał Jezus, dźwigający swój krzyż. My dźwigaliśmy nasze zmartwienia, kłopoty i troski ….i krzyż, który zawisł na jednej ze ścian naszej Szkoły jako pamiątka po tym, jedynym w swoim rodzaju, doświadczeniu.
Ale szkoła to nie tylko nauczyciele;  to przede wszystkim uczniowie. Właśnie z myślą o nich została zorganizowana w dniach 20-29.09.2017 r. pielgrzymka do Rzymu. Głębokim duchowym przeżyciem dla każdego uczestnika była Msza święta przy Grobie Jana Pawła II w Bazylice Świętego Piotra, udział w Audiencji Generalnej z Piotrem naszych czasów – papieżem Franciszkiem. Uczestnicy wycieczki zobaczyli również Bazylikę św. Pawła za Murami, Lateran, Koloseum, Forum Romanum i Kapitol, siedzieli na Schodach Hiszpańskich i delektowali się lodami przy Fontannie di Trevi. Ponieważ jubileusz Szkoły to święto radości, bawiliśmy się  także w Mirabilandii – parku zabaw i rozrywki oraz, ku niewątpliwemu zadowoleniu naszego geografa, byliśmy w San Marino – jednym z najmniejszych państw świata.
Kolejny etap naszego świętowania to finał Wojewódzkiego Konkursu „Święty Jan Paweł II i Wielkie Tematy”, pod hasłem „Idźmy naprzód z nadzieją”, który miał miejsce 17 października 2017 r. Pierwszy konkurs zorganizowano z okazji 20. rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II w 1998 roku. Na przestrzeni lat formuła konkursu zmieniała się, obecnie uczestnicy zmagają się w kategoriach: literatura, rzeźba, malarstwo i recytacja. W tym roku, jak i w poprzednich, konkurs spotkał się z niemałym zainteresowaniem. Bardzo cieszymy się, że tak wielu  młodych ludzi jest zainteresowanych życiem i nauką Jana Pawła II. Podczas finału konkursu przeżywamy ogromną radość, ponieważ możemy doświadczyć spotkania z młodymi pasjonatami wiedzy i ludźmi utalentowanymi oraz docenić ich twórcze działanie.
Zwieńczeniem obchodów jubileuszowych były otwarcie wystawy fotograficznej ukazującej historię Szkoły oraz uroczysta Msza święta w kościele pw. św. Andrzeja Boboli, której przewodniczył ks. Prałat dr Sławomir Decowski. W czasie Eucharystii podziękowaliśmy Bogu za miniony czas, a uczniowie Katolickiej Szkoły Podstawowej i pierwszej klasy Liceum Katolickiego złożyli uroczyste ślubowanie. Zgodnie z tradycją, po zakończonej Mszy świętej pracownikom i przyjaciołom Szkoły zostały wręczone wyróżnienia. Najważniejszą spośród wręczanych nagród – KATOLIKA – otrzymał Kanclerz Szkoły – ks. prof. Wojciech Cichosz.
Czego możemy życzyć sobie na następnych 25 lat ? Nauczycieli realizujących słowa naszego Patrona Jana Pawła II: Trzeba, abyście byli dla młodych przyjaciółmi, wiernymi towarzyszami i sprzymierzeńcami w młodzieńczej walce. Pomagajcie im budować fundamenty pod ich przyszłe życie, uczniów, którzy chcą pogłębiać swoją wiedzę i dla których wiara to nie przykry obowiązek, ale radość i sens życia i rodziców wspierających szkołę w jej działaniach.
ZOBACZ ZDJĘCIA